
24 osoby
Projekt „24 OSOBY” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój z Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy, Poddziałania 1.2.1 Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego.
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: od 1 września 2019 r. do 31 marca 2020r.
CEL GŁÓWNY: Celem głównym projektu są wyższe możliwości zatrudnieniowe 24 osób (14 K i 10 M) uczestniczących w projekcie, uzyskane poprzez ich udział w indywidualnych programach aktywizacji zawodowej, realizowanych w okresie trwania projektu, tj. 01.09.2019 r. – 29.02.2020 r.
WARTOŚĆ PROJEKTU: 392 484,00 zł
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 372 859,80 zł
W ramach Projektu, dla każdego Uczestnika/Uczestniczki, przewidziane jest następujące BEZPŁATNE wsparcie:
- Doradztwo zawodowe wraz przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania (IPD),
- Szkolenie zawodowe przygotowujące do egzaminu certyfikowanego lub podnoszące kwalifikacje i umiejętności zawodowe, kończące się egzaminem potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji,
- Staż trwający 3 miesiące,
- Pośrednictwo pracy.
——————————————————————————————————————————————– Zasady realizacji doradztwa zawodowego wraz z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania (IPD):
- Doradztwo zawodowe wraz z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania (IPD) jest wsparciem obligatoryjnym dla każdego uczestnika projektu.
- Zakres tematyczny doradztwa zawodowego obejmuje następujące elementy realizowane na rzecz uczestników projektu:
- pogłębiona analiza potrzeb (zakresu i intensywności wsparcia, doboru szkoleń), rozpoznanie aktualnej sytuacji społeczno-zawodowej i identyfikacja potrzeb,
- opracowanie i objęcie IPD wszystkich Uczestników projektu,
- określenie stopnia oddalenia od rynku pracy,
- analiza osobowości zawodowej i określenie predyspozycji zawodowych jako planowanie rozwoju kariery zawodowej,
- określenie potencjału: analiza mocnych i słabych stron,
- uczenie radzenia sobie ze stresem i przezwyciężania problemów życiowych i zawodowych,
- motywowanie uczestników do wytrwania w zaplanowanych działaniach,
- trening umiejętności społecznych niezbędnych na rynku pracy (kształtowanie umiejętności społecznych, wspomaganie rozwoju osobistego i sfery emocjonalnej),
- monitoring w trakcie całej ścieżki aktywizacji zawodowej uczestnika projektu (analiza działań i weryfikacja/modyfikacja IPD).
- Spotkania Doradcy zawodowego z Uczestnikami projektu mogą odbywać się w tygodniu w dni robocze w godzinach rannych lub popołudniowych oraz w weekend (sobota i niedziela) w zależności od potrzeb uczestników. Spotkania realizowane są w formie indywidualnej (1:1).
- Doradztwo zawodowe trwać będzie średnio 8 godzin dla jednego Uczestnika projektu.
—————————————————————————————————————————————
Szkolenia zawodowe oraz staż są wsparciem fakultatywnym (nieobowiązkowym), z zastrzeżeniem, że każdy uczestnik projektu ma obowiązek udziału w minimum jednej z tych form wsparcia – tj. szkolenie i/lub staż. Jednocześnie Organizator Projektu będzie dążył do objęcia zarówno szkoleniem jak i stażem wszystkich uczestników projektu wymagających kompleksowego wsparcia.
—————————————————————————————————————————————
Zasady realizacji szkoleń zawodowych:
- Rodzaj/kierunek szkolenia, na który kierowany jest Uczestnik projektu, wybierany jest na etapie przygotowywania Indywidualnego Planu Działania dla danego Uczestnika projektu, (z zastrzeżeniem
ppkt 5). - Szkolenia realizowane będą w średnio 10-12-osobowych grupach – liczba osób w danej grupie szkoleniowej uzależniona jest od specyfiki szkolenia oraz ilości Uczestników zakwalifikowanych na dane szkolenie.
- Średni planowany czas trwania szkolenia to 150 godz. na 1 Uczestnika projektu. Faktyczny czas trwania szkolenia uzależniony będzie od rodzaju/kierunku szkolenia i jego specyfiki.
- Zajęcia odbywać się będą w dni robocze (od poniedziałku do piątku) lub weekendowo, zależnie od możliwości uczestników.
- Szkolenia realizowane w ramach projektu co do zasady muszą:
- przygotowywać do egzaminów certyfikowanych i/lub
- podnosić kwalifikacje i umiejętności zawodowe.
W związku z tym po zakończeniu szkolenia dla każdego Uczestnika przewidziany jest egzamin zewnętrzny, po zdaniu którego Uczestnik otrzymuje certyfikat/ świadectwo potwierdzający(-e) uzyskanie kwalifikacji/ kwalifikacji w zawodzie.
- Wszelkie informacje związane z organizacją oraz realizacją szkoleń będą przekazywane uczestnikom i uczestniczkom przez Organizatora Projektu osobiście, drogą mailową lub telefonicznie.
- W sytuacjach nagłych Organizator Projektu zastrzega sobie możliwość zmiany terminów i godzin odbywania zajęć.
- Każdy Uczestnik projektu zobowiązuje się do uczestnictwa w szkoleniach w pełnym wymiarze godzin oraz przystąpienia do egzaminu zewnętrznego.
- Aby uzyskać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia konieczne jest uczestnictwo w minimum 80% zajęć przewidzianych na danym kursie.
- W przypadku podjęcia pracy przez uczestnika/uczestniczkę w trakcie trwania szkolenia, na jego/jej wniosek istnieje możliwość kontynuowania udziału w szkoleniu w celu uzyskania kwalifikacji.
- Harmonogram szkolenia przekazany będzie uczestnikom w dniu rozpoczęcia danego szkolenia.
—————————————————————————————————————————————
Zasady realizacji staży:
- Zakres oraz długość trwania stażu, na który kierowany jest Uczestnik projektu, wskazywany jest na etapie przygotowywania Indywidualnego Planu Działania dla danego Uczestnika projektu.
- W stażu może wziąć udział wyłącznie Uczestnik projektu, który w momencie rozpoczęcia stażu jest osobą pozostającą bez zatrudnienia (tj. bezrobotną lub bierną zawodowo/nieaktywną zawodowo).
- W ramach projektu zaplanowano możliwość odbycia stażu dla każdego Uczestnika. Minimalny okres trwania stażu wynosi pełne 3 miesiące.
- Czas pracy w trakcie stażu wynosi: 8 godz./dzień (40 godz./tydzień), a dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności: 7 godz./dzień (35 godz./ tydzień).
- Staż realizowany jest na podstawie trójstronnej umowy zawieranej pomiędzy uczestnikiem projektu, pracodawcą przyjmującym na staż oraz Organizatorem projektu (Fundacja MPM), który odpowiada za realizację staży w ramach projektu.
- Program stażu opracowywany będzie indywidualnie dla każdego Uczestnika projektu, z uwzględnieniem jego potrzeb i potencjału oraz będzie zawierał in. treści, cele i zakres obowiązków.
- Staż będzie spełniać standardy wskazane w Europejskich Ramach Jakości Praktyk i Staży, w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk oraz w Standardach udzielania wsparcia związanego z organizacją staży lub praktyk zawodowych na rzecz uczestników projektów w ramach Poddziałania 1.2.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 w województwie śląskim[1].
- Po zakończeniu stażu każdemu Uczestnikowi wystawiana jest opinia od pracodawcy (u którego dana osoba odbywała staż) oraz wydawane jest zaświadczenie o odbyciu stażu.
———————————————————————————————————————————————
Zasady realizacji pośrednictwa pracy:
- Pośrednictwo pracy jest wsparciem zaplanowanym dla każdego Uczestnika projektu, realizowanym w całym okresie jego udziału w pozostałych formach wsparcia w ramach projektu (tj. od momentu odbycia doradztwa zawodowego, poprzez cały okres udział w szkoleniu oraz w stażu, w tym także w okresie pomiędzy tymi formami wsparcia) oraz po zakończeniu przez niego udziału w stażu, aż do momentu podjęcia zatrudnienia (nie dłużej jednak niż do momentu zakończenia realizacji projektu).
- Zakres tematyczny pośrednictwa pracy obejmuje następujące elementy:
- pozyskiwanie ofert stażu oraz pracy w zakresie wyboru zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami,
- pomoc w wyszukiwaniu ofert stażu/pracy
- przedstawienie minimum 3 ofert stażu/pracy każdemu Uczestnikowi projektu,
- analiza dokumentów aplikacyjnych pod kątem ofert pracy,
- współpraca z regionalnymi pracodawcami (monitoring potrzeb, organizowanie spotkań rekrutacyjnych).
- Spotkania Pośrednika pracy z Uczestnikami projektu mogą odbywać się w tygodniu w dni robocze w godzinach rannych lub popołudniowych oraz w weekend (sobota i niedziela) w zależności od potrzeb uczestników. Spotkania realizowane są w formie indywidualnej (1:1).
- Pośrednictwo pracy trwać będzie średnio 8 godzin dla jednego Uczestnika projektu.
Planowany okres rekrutacji do projektu: wrzesień – październik 2019r.
Zapraszamy do kontaktu z Działem Rekrutacji – tel. 798 893 087
Warunki przystąpienia do projektu:
- Projekt adresowany jest wyłącznie do osób, które spełniają wszystkie następujące warunki:
- wiek w przedziale 18-29 lat,
- przynależność do kategorii NEET,
- posiadanie statusu osoby biernej zawodowo,
- nie uczestniczenie w kształceniu i szkoleniu (w trybie dziennym),
- zamieszkiwanie na terenie województwa śląskiego w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.
- nie przynależenie do żadnej z poniższych grup:
- młodzież z pieczy zastępczej opuszczająca pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy),
- matki opuszczające pieczę (do roku po opuszczeniu instytucji pieczy),
- absolwenci młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii (do roku po opuszczeniu),
- absolwenci specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych (do roku po opuszczeniu) – specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze są prowadzone dla dzieci i młodzieży,
- matki przebywające w domach samotnej matki,
- osoby młode opuszczające zakłady karne lub areszty śledcze (do roku po opuszczeniu).
- Oceny kwalifikowalności danego uczestnika projektu dokonuje się na etapie rekrutacji oraz ponownie – bezpośrednio w dniu podpisywania Umowy uczestnictwa, przed udzieleniem danej osobie pierwszej formy wsparcia w ramach projektu.
2. Planowana liczba Uczestników projektu to 24 osoby.
3. Osoba zainteresowana uczestnictwem w projekcie jest zobowiązana do przedłożenia następujących dokumentów:
a. Formularza Zgłoszeniowego wraz z oświadczeniami kwalifikowalności do udziału w projekcie oraz załącznikami stanowiącymi integralną część Formularza:
-
-
- Oświadczenie dot. zapoznania się z regulaminem oraz przyjęcia zobowiązań wynikających z udziału w projekcie,
- Oświadczenie kandydata na uczestnika projektu dot. przetwarzania danych osobowych.
-
b. W przypadku osób niepełnosprawnych:
-
- Orzeczenie o niepełnosprawności, lub
- Inny dokument wydany przez lekarza poświadczający stan zdrowia tj. orzeczenie o stanie zdrowia lub opinię o stanie zdrowia (w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego).
———————————————————————————————————————————————
Procedura rekrutacji (etapy i kryteria)
- Kandydaci, przed złożeniem Formularza Zgłoszeniowego, mają obowiązek zapoznać się z niniejszym Regulaminem i zaakceptować jego treść poprzez podpisanie załącznika 1 do Formularza Zgłoszeniowego.
- Niniejszy Regulamin dostępny jest na stronie internetowej projektu oraz w Biurze Projektu wskazanych w § 2 ust. 8.
- Rekrutacja trwać będzie od września 2019 r. i zakończy się zakwalifikowaniem do udziału w Projekcie 24 osób spełniających kryteria uczestnictwa wskazane w § 3 ust. 1.
- Nabór do projektu ma charakter otwarty i ciągły.
- Zgłoszenia do Projektu (rozumiane jako złożenie kompletu wymaganych dokumentów wskazanych § 3 ust. 3) przyjmowane są:
- mailowo na adres: 24osoby@szkolenia-bednarz.pl
- osobiście w Biurze Projektu,
- pocztą/ kurierem na adres Biura Projektu.
- Złożenie wypełnionego Formularza Zgłoszeniowego nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału
w Projekcie.
———————————————————————————————————————————————
- Etapy procesu rekrutacji w ramach projektu:
Etap 1: Ocena formalna – polegająca na weryfikacji:
- spełniania kryteriów kwalifikowalności wyszczególnionych w § 3,
- przesłania zgłoszenia w formie wskazanej w ust. 5.
Ocenie podlegają jedynie zgłoszenia zawierające:
- Formularz Zgłoszeniowy wypełniony na właściwym wzorze, w sposób czytelny oraz opatrzony datą i podpisem Kandydata oraz
- wszystkie niezbędne dokumenty wskazane w § 3 ust. 3, które potwierdzają spełnianie warunków udziału w projekcie.
Kandydaci będą niezwłocznie informowani o ewentualnej konieczności uzupełnienia dokumentów.
W razie konieczności uzupełnienia złożonych dokumentów zgłoszeniowych, kandydat(-ka) zostanie
w tym celu wezwany telefonicznie i/lub pisemnie i/lub mailowo.
Warunkiem wstępnego zakwalifikowania osoby do udziału w projekcie jest:
- spełnienie kryteriów obligatoryjnych wskazanych w § 3 ust. 1,
- złożenie kompletu wymaganych dokumentów wskazanych § 3 ust. 3,
- zaakceptowanie i przyjęcie warunków niniejszego Regulaminu w sposób określony w § 3 ust. 3 lit. a).
Kandydaci, którzy przesłali swoje zgłoszenie mailowo, składają własnoręczny podpis na wcześniej wypełnionym przez siebie i przesłanym Formularzu Zgłoszeniowym. Podpis należy złożyć w Biurze Projektu przed zakończeniem procedury rekrutacyjnej.
Etap 2: Ocena merytoryczna
Na tym etapie rekrutacji Organizator przydziela Kandydatom dodatkowe punkty za spełnianie następujących kryteriów:
- osoby z niepełnosprawnością – 1 punkt,
- miejsce zamieszkania na obszarach objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji – 1 punkt
- miejsce zamieszkania na terenie jednego z miast średnich – 1 punkt
- posiadanie wykształcenia na poziomie maksymalnie ISCED 3 – 2 punkty,
- osoby będące byłymi uczestnikami projektów z zakresu włączenia społecznego, realizowanych
w ramach celu tematycznego 9 w RPO – 4 punkty
Pierwszeństwo udziału w projekcie będą miały osoby, które korzystały ze wsparcia w ramach projektów CT 9 RPO WSL. W następnej kolejności do projektu przyjmowane będą osoby, które uzyskały największą ilość punktów za spełnianie wyszczególnionych powyżej kryteriów.
Etap 3: Tworzenie list rankingowych.
Efektem procesu rekrutacji jest sporządzona lista osób zakwalifikowanych do Projektu dostępna w Biurze Projektu. O przyjęciu do projektu decyduje ilość uzyskanych punktów, których zasady przydzielania opisano w etapie 2 rekrutacji. Lista osób ostatecznie zakwalifikowanych do projektu konstruowana jest według malejącej liczby punktów przydzielonych Kandydatom w trakcie weryfikacji dokumentacji zgłoszeniowej.
W przypadku uzyskania identycznej liczby pkt. decyduje kolejność zgłoszeń – decyduje data wpływu zgłoszenia.
Kandydaci, którzy z powodu braku miejsc nie zakwalifikują się do udziału w projekcie, zostaną umieszczeni na liście rezerwowej. Lista rezerwowa konstruowana jest na takich samych zasadach jak lista osób zakwalifikowanych do projektu – tj. według malejącej liczby punktów.
Osoby z listy rezerwowej będą kwalifikowane kolejno do udziału w projekcie w przypadku rezygnacji osób z listy podstawowej przed rozpoczęciem szkolenia lub w początkowej jego fazie.
O wynikach rekrutacji Kandydaci zostaną powiadomieni drogą elektroniczną (pod warunkiem posiadania adresu e-mail), osobiście, telefonicznie lub listownie.
———————————————————————————————————————————————
8. Zakłada się, iż wśród wszystkich Uczestników Projektu, osoby z poszczególnych grup stanowić będą:
-
- osoby bierne zawodowo/nieaktywne zawodowo – 100%
- osoby zamieszkałe na obszarach objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji (LPR) – minimum 20%,
- osoby zamieszkałe w miastach średnich – minimum 20%,
- osoby o niskich kwalifikacjach (max ISCED 3) – minimum 30%,
- kobiety – około 60%, mężczyźni – około 40%,
Minimalne założenia ilościowe wskazane w pkt 1 – 4 są obligatoryjne dla projektu.
Założenia wskazane w pkt 5 wynikają z analizy rynku dokonanej przez Organizatora Projektu na etapie tworzenia projektu i odzwierciedlają ówczesne statystyki. Niemniej Organizator Projektu zastrzega sobie możliwość zmiany powyższych proporcji wśród ostatecznie zakwalifikowanych Uczestników, co wynikać będzie z faktycznych zgłoszeń osób kwalifikujących się do projektu, w tym osób, którym przyznane zostaną punkty dodatkowe wskazane w ust. 7 pkt 2).
9. Każdy Kandydat(-ka) ma obowiązek udostępnić Organizatorowi Projektu do wglądu swój dowód osobisty,
na potwierdzenie swojej tożsamości oraz weryfikacji przez Organizatora Projektu poprawności danych osobowych wpisanych w Formularzu Zgłoszeniowym. Dowód osobisty przedstawiany jest wyłącznie do wglądu – bez kserowania dokumentu.
10. Postępowanie kwalifikacyjne jest obligatoryjne dla wszystkich osób chcących przystąpić do Projektu.
11. Zgłoszenia, które wpłyną po uzyskaniu określonej w ust. 3 liczby Uczestników będą rejestrowane na liście rezerwowej.
12. Zakończenie rekrutacji zostanie ogłoszone na stronie internetowej Projektu wskazanej w § 2 ust. 8.
13. Osoba zakwalifikowana do projektu podpisuje Umowę Uczestnictwa w projekcie i od tego momentu staje się Uczestnikiem Projektu, z zastrzeżeniem konieczności ponownej oceny kwalifikowalności danego Uczestnika projektu bezpośrednio w dniu podpisywania Umowy uczestnictwa, przed udzieleniem danej osobie pierwszej formy wsparcia w ramach projektu.
14. Jeżeli osoba, która została zakwalifikowana do projektu nie zgłosi się w wyznaczonym terminie (nie krótszym, niż 3 dni robocze) na podpisanie Umowy Uczestnictwa w projekcie, zostaje przeniesiona na listę rezerwową. Na powstałe miejsce przyjęta zostaje pierwsza w kolejności osoba z listy rezerwowej.
15. W przypadku pojawienia się dodatkowych wolnych miejsc, Organizator Projektu będzie kontaktował się z osobami z listy rezerwowej.
16. Osoba z listy rezerwowej może dołączyć do grupy szkoleniowej maksymalnie do czasu zrealizowania w ramach projektu 20 % odbytych zajęć, po konsultacjach wyrównawczych z trenerem i podpisaniu oświadczenia o świadomości, że część zajęć w ramach projektu już się odbyła i nie ma możliwości ich powtórzenia.
17. Dokumenty zgłoszeniowe złożone przez Kandydatów nie podlegają zwrotowi.
Wykaz gmin objętych Lokalnym Programem Rewitalizacji (wg stanu na dzień 21.08.2019r.):
- Będzin
- Bielsko-Biała
- Bieruń
- Blachownia
- Bobrowniki
- Bojszowy
- Buczkowice
- Bytom
- Chorzów
- Chybie
- Ciasna
- Cieszyn
- Czechowice-Dziedzice
- Czeladź
- Czernichów
- Czerwionka-Leszczyny
- Częstochowa
- Dąbrowa Górnicza
- Dąbrowa Zielona
- Gaszowice
- Gierałtowice
- Gliwice
- Goczałkowice-Zdrój
- Hażlach
- Imielin
- Istebna
- Janów
- Jastrzębie-Zdrój
- Jaworze
- Jaworzno
- Jejkowice
- Jeleśnia
- Kalety
- Katowice
- Kłobuck
- Kłomnice
- Knurów
- Kochanowice
- Koniecpol
- Konopiska
- Kornowac
- Koziegłowy
- Krupski Młyn
- Krzanowice
- Krzepice
- Krzyżanowice
- Kuźnia Raciborska
- Lelów
- Lędziny
- Lipie
- Lipowa
- Lubomia
- Lyski
- Łazy
- Łodygowice
- Miasteczko Śląskie
- Miedźna
- Mierzęcice
- Mikołów
- Milówka
- Mstów
- Mszana
- Mysłowice
- Myszków
- Nędza
- Ogrodzieniec
- Olsztyn
- Ornontowice
- Orzesze
- Ożarowice
- Pawłowice
- Piekary Śląskie
- Pietrowice Wielkie
- Pilchowice
- Poraj
- Poręba
- Przyrów
- Przystajń
- Psary
- Pszczyna
- Pszów
- Pyskowice
- Racibórz
- Radlin
- Radzionków
- Rędziny
- Ruda Śląska
- Rudnik
- Rudziniec
- Rybnik
- Rydułtowy
- Siemianowice Śląskie
- Siewierz
- Skoczów
- Sławków
- Sosnowiec
- Sośnicowice
- Starcza
- Szczyrk
- Ślemień
- Świerklaniec
- Świerklany
- Świętochłowice
- Świnna
- Tarnowskie Góry
- Toszek
- Tychy
- Ujsoły
- Ustroń
- Węgierska Górka
- Wisła
- Wodzisław Śląski
- Wojkowice
- Woźniki
- Wyry
- Zabrze
- Zawiercie
- Zbrosławice
- Zebrzydowice
- Żarki
- Żory
- Żywiec
Wykaz miast średnich (stan na 21.08.2019r.):
- Będzin
- Bielsko-Biała
- Bieruń
- Bytom
- Chorzów
- Cieszyn
- Czechowice-Dziedzice
- Czeladź
- Czerwionka-Leszczyny
- Częstochowa
- Dąbrowa Górnicza
- Gliwice
- Jastrzębie Zdrój
- Jaworzno
- Knurów
- Lubliniec
- Łaziska Górne
- Mikołów
- Mysłowice
- Myszków
- Orzesze
- Piekary Śląskie
- Pszczyna
- Racibórz
- Ruda Śląska
- Rybnik
- Rydułtowy
- Siemianowice Śląskie
- Sosnowiec
- Świętochłowice
- Tarnowskie Góry
- Tychy
- Wodzisław Śląski
- Zabrze
- Zawiercie
- Żory
- Żywiec
HARMONOGRAMY SZKOLEŃ:
- ExCloud – Aplikacje webowe i mobilne wykorzystywane w pracy biurowej i sprzedaży – GR 1
- Nowoczesne techniki wizualizacji z elementami sprzedaży – GR 2
HARMONOGRAM STAŻY:
DOKUMENTY REKRUTACYJNE:
REGULAMINY I ANEKSY:
Tutuł rozwijanego blogu
Toggle content goes here, click edit button to change this text.